www.Africa-Holiday.com  ::    travel & photo - www.vladivlad.com
 HLAVNÁ STRÁNKA 
 Všeobecné údaje   Cestovanie   Štúdium   Aborigenee   Didgeridoo   Sydney 
CESTOVANIE
Rady na cesty
Z juhu do centra
Z juhu do centra
Červené centrum
Uluru - Ayers Rock
Kata Tjuta - Olgas
Kings Canyon
Muchy, púšť a iné
Severné Teritórium
Wildlife park
Nový Južný Wales
Blue Mountains - Modré hory







       

    Z juhu do stredu

    Austrália, krajina neodolateľných zákutí, pôsobí, akoby bola nabitá pozitívnou energiou. Disponuje obrovským množstvom prírodných krás a ľuďmi, z ktorých vyžaruje príjemná bezstarostnosť. Slnkom, púšťami, krokodílmi, oceánom, žralokmi, či inými zaujímavosťami vás osloví každý kút krajiny.

    Kangaroo Island alebo Kengurí ostrov (1), je tretím najväčším ostrovom Austrálie. Nachádza sa smerom na juhozápad od Adelaide a, ako celá Austrália, aj táto oblasť disponuje prekrásnou prírodou a veľkým množstvom zvierat. Je akoby ukážkou raja. Pri objavovaní krás oslovia človeka nádherné útesy a dlhé, nekonečné piesčité pláže lemované priezračným modrým oceánom. Možno tam stretnúť klokany aj tulene vyhrievajúce na pláži a šmýkajúce sa po piesčitom kopci. Kengurí ostrov je tiež domovom zhruba 40 cm vysokých tučniakov. Miesto plné piesku, nazývané malá Sahara je dôkazom toho, ako sa dá aj na malom kúsku zeme nájsť veľa kontrastov. Neoddeliteľnou súčasťou austrálskej prírody je vták emu. Žije v kŕdľoch na trávnatých stepiach a v suchých listnatých lesoch. Dorastá do výšky 1,5 metra. Na to, aby človek zbadal známeho vtákopyska, potrebuje naozaj veľa šťastia. Keďže je to veľmi plachý, nočný tvor, nevidela ho ani väčšina Austrálčanov.

    Pri jazde autom po Kangaroo Islande musia byť ľudia opatrní, lebo je tam toľko zvierat, že niektoré poisťovne dokonca odmietajú poistiť autá na ostrove proti zrážke so zvieraťom.

    Očaria vás veľryby i víno
    Nádherná scenéria sa ponúka v mestečku Victor Harbor (2). Z pobrežia obklopeného krištáľovo čistým morom, môžete raz do roka pozorovať veľryby. Akékoľvek približovanie sa k nim a surfovanie v mori v tom čase je zakázané. Samozrejme, ďalekohľad prekonáva vzdialenosti a z pozorovania okolitej prírody a veľrýb prináša väčší zážitok. V roku 1998 ich tu bolo až dvanásť – asi 6 dospelých jedincov a 6 mláďat. Na ich pozorovanie však treba návštevu tohto mestečka vhodne načasovať – okolo augusta, septembra.

    Austrálčania milujú vína. Južná Austrália ich produkuje vo výbornej kvalite. Sú jedny z najlepších na svete a ich produkcia začala krátko po založení Adelaide. Známa vinárska oblasť McLaren Vale sa nachádza medzi Victor Harbor a Adelaide. Pri jej návšteve môžete kvalitné vína aj ochutnať. Smolu má azda len šofér.

    Mesto festivalov
    Hlavné mesto Južnej Austrálie Adelaide (3) má približne 1 milión obyvateľov, svojou rozlohou však nesporne predčí mnohé európske mestá. Všetko je príliš roztiahnuté. Kamkoľvek sa človek chce dostať, musí ísť autom, resp. autobusom. Adelaide bolo založené v roku 1836. Nazývajú ho aj mestom festivalov. Bývajú rôzne – od pivných cez rockové, vianočné prehliadky, karnevaly a koncerty až po festival lesbičiek a gayov. Postavili tam tiež najväčší obchodný dom na južnej pologuli.

    Botanické záhrady v Adelaide sú vlastne otvoreným parkom, v ktorom voľne rastú tropické rastliny. Množstvo kvetov tieto záhrady spestruje a spríjemňuje. Ich farebnosť predčí všetky očakávania a milovníci kvetín a farieb si naozaj prídu na svoje.

    V okolí Adelaide sa nachádzajú rôzne prírodné rezervácie. Sprievodcovia majú množstvo poznatkov o tunajšej faune a flóre. V rezervácii Cleland je možnosť stretnúť sa s divým psom – dingom, elegantnou čiernou labuťou, kŕmiť kengury či pohladkať koalu. Svoje zastúpenie tu majú aj plazy a niekoľko najjedovatejších hadov sveta. Raritou je možnosť vidieť, ako svoju korisť požiera tasmánsky diabol. Tento neveľký mäsožravec žije iba v Tasmánii (najväčší ostrov Austrálie).

    Pštrosy, emu, zebry, antilopy, žirafy a iné tvory sprevádzajú návštevníkov iného, takmer najväčšieho zoo–parku Monarto. Varieta zvierat, ktoré sa tam nachádzajú, sa stále zväčšuje. Podľa ďalších zámerov by tam mali nájsť domov aj tigre, levy...

    Pre fanúšikov surfingu je na ceste z Adelaide do pohoria Flinders Rangers odbočka na polostrov Yorke Peninsula. Nachádza sa tu Národný park Innes (4), kde sú vlny ako stvorené pre surfovanie. Pri silnom vetre sú podmienky na surfing ešte lepšie.

    Samotné pohorie Flinders Rangers (5) je pokryté lesmi a bušom. Majestátne eukalypty, buš a sukulenty tvoria prostredie, ktoré je domovom obrovských pavúkov, papagájov či plazov a jašterov.

    Príbytky pod zemou
    Ďalším mestom na ceste do stredu Austrálie je Cooper Pedy, banícke mesto, kde sa ťažili drahé kamene. Zaujímavosťou je, že tu ľudia žijú pod zemou. Keďže samotné mesto je lokalizované v horúcom pásme, baníci si vybudovali príbytky pod zemou, kde je teplota pre život prijateľnejšia. Samotní obyvatelia mesta, okrem prostredia hostelov, nepôsobia príliš priateľsky. Ale návšteva všetkých spomínaných zákutí Austrálie prináša neopakovateľné zážitky.

    Kangaroo Island
    VICTOR HARBOUR
    YORKE PENINSULA



Za pravdivosť informácii na týchto stránkach neručíme.
Copyright © 2001- www.KLOKANY.sk - B-Art
Všetky práva vyhradené.